Metody

antykoncepcji

Kobiety mają do wyboru wiele skutecznych metod

antykoncepcji. W rozmowie a lekarzem ginekologiem

warto wybrać tę, która jest dobrana zgodnie stanem

zdrowia, ale także najbardziej odpowiada indywidualnym

potrzebom, oczekiwaniom, a także uwzględnia styl życia jaki

prowadzi każda kobieta. Odpowiednio dobrana metoda

pozwala kobiecie być bezpieczną na okrągło

Kobiety mają do wyboru wiele skutecznych metod antykoncepcji. W rozmowie a lekarzem ginekologiem warto wybrać tę, która jest dobrana zgodnie stanem zdrowia, ale także najbardziej odpowiada indywidualnym potrzebom, oczekiwaniom, a także uwzględnia styl życia jaki prowadzi każda kobieta. Odpowiednio dobrana metoda pozwala kobiecie być bezpieczną na okrągło

Zapoznaj się z najpopularniejszymi
metodami antykoncepcji.

Zdarza się, że kobiety wybierają metodę antykoncepcji i stosują ją przez dłuższy czas. Czasem jednak kobieta chce wypróbować inną metodę albo odczuwa działania niepożądane stosowania aktualnej i wtedy decyduje się na zmianę. Jak każda zmiana, wymaga przemyślenia i odpowiedniego podejścia.

Najważniejsze zdrowie i dobre samopoczucie

Hormonalne metody antykoncepcji mogą wywołać różne dolegliwości m.in. wymioty, biegunkę, bóle głowy, zaburzenia samopoczucia czy przybieranie na wadze, które jest związane z zatrzymaniem wody w organizmie. Wahania nastroju czy spadek libido, które również mogą pojawić się jako działania niepożądane antykoncepcji, odbierają wiele radości z aktywności seksualnej.

Jeśli kobieta zaobserwuje u siebie działania niepożądane podczas stosowania antykoncepcji – warto zastanowić się nad zmianą metody. Należy porozmawiać o tym ze swoim lekarzem, który na pewno pomoże wybrać inną, lepszą metodę antykoncepcji. Każda kobieta reaguje inaczej na podaną dawkę hormonów, dlatego ważna jest profilaktyka i kontrolowanie organizmu oraz samopoczucia podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Hormony lekiem na całe zło

Podczas, gdy niektóre kobiety zmagają się z działaniami niepożądanymi przyjmowania hormonów, inne czerpią z tego benefity. Przyjmowane hormony poza zapobieganiem ciąży mogą bowiem wyregulować cykl miesiączkowy, zminimalizować niektóre objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz miesiączkowania, takie jak silny ból menstruacyjny, mdłości i obfite krwawienie. Badania pokazują, że antykoncepcja hormonalna może też pomóc w walce z trądzikiem pochodzenia hormonalnego. Jeśli więc kobieta walczy z bolesnymi miesiączkami, nieregularnym cyklem, trądzikiem hormonalnym, może w porozumieniu z lekarzem rozważyć przejście na hormonalne metody antykoncepcji, w tym na tabletki antykoncepcyjne.

Dla wygody

Kobiety często rozważają zmianę metody, ponieważ ta aktualnie dobrana nie jest dopasowana do ich stylu życia i charakteru. Niektóre z metod, jak tabletki antykoncepcyjne wymagają skrupulatności i regularności. Jeśli kobiecie trudno jest być regularną w przyjmowaniu hormonów, a chce mieć pewność zabezpieczenia może wybrać inną metodę antykoncepcji jak plaster, wkładka domaciczna albo ring dopochwowy. Metody te rozwiążą już pierwszego dnia problem codziennego pamiętania o przyjmowaniu tabletki.

Dla chęci poznania czegoś nowego

W metodach antykoncepcji można przebierać. Warto testować różne, wtedy ma się najlepszy ogląd na to, która z nich najlepiej odpowiada naszemu stylowi życia, jest dla nas najwygodniejsza i skuteczna. Kobiety mogą wybierać nawet z kilku metod antykoncepcji hormonalnej, przetestować tabletki, plastry, pierścienie. Warto wypróbować także te metody, które nie są najpopularniejsze, a mogą zaskoczyć wygodą stosowania.

Zmiana musi być przemyślana

Warto poradzić się lekarza ginekologa w przypadku zmiany metody antykoncepcji. Przyda się bowiem podpowiedź jak zrobić to bezpiecznie dla organizmu, a ponadto tak, by nie stracić ochrony antykoncepcyjnej. Warto pamiętać, np. że po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych kobieta od razu przestaje być chroniona przed zajściem w ciążę. Należy więc tabletki zastąpić od razu po ich odstawieniu inną, wybraną metodą, np. plastrem czy ringiem. Sposób postępowania zależy jednak od tego jakie tabletki antykoncepcyjne stosowała kobieta.

Zobacz też:

• Jak wybrać właściwą metodę dla siebie?

• FAQ – To musisz wiedzieć

Copyrights 2021