Metody

antykoncepcji

Kobiety mają do wyboru wiele skutecznych metod

antykoncepcji. W rozmowie a lekarzem ginekologiem

warto wybrać tę, która jest dobrana zgodnie stanem

zdrowia, ale także najbardziej odpowiada indywidualnym

potrzebom, oczekiwaniom, a także uwzględnia styl życia jaki

prowadzi każda kobieta. Odpowiednio dobrana metoda

pozwala kobiecie być bezpieczną na okrągło

Kobiety mają do wyboru wiele skutecznych metod antykoncepcji. W rozmowie a lekarzem ginekologiem warto wybrać tę, która jest dobrana zgodnie stanem zdrowia, ale także najbardziej odpowiada indywidualnym potrzebom, oczekiwaniom, a także uwzględnia styl życia jaki prowadzi każda kobieta. Odpowiednio dobrana metoda pozwala kobiecie być bezpieczną na okrągło

Zapoznaj się z najpopularniejszymi
metodami antykoncepcji.

Największą zaletą naturalnych metod antykoncepcji jest fakt, że nie ingerują one w gospodarkę hormonalną. Ich wadą jest niska skuteczność, a co za tym idzie zawodność. Jeśli kobieta prowadzi nieregularny tryb życia, często mierzy się ze stresem naturalne metody mogą się okazać w jej przypadku nieskuteczne.

Wśród metod naturalnych wyróżnić można metodę termiczną, objawowo-termiczną (Rötzera), śluzową (Billingsów), metodę kalendarzową.

Metoda termiczna opiera się na pomiarach temperatury ciała, która waha się w trakcie cyklu. Wzrasta po owulacji o około 5 kresek, czyli o ok. 0,5 stopnia Celsjusza. Kobieta stosująca metodę termiczną musi mierzyć temperaturę ciała codziennie, najlepiej o tej samej porze, tym samym termometrem. Temperaturę należy mierzyć bezpośrednio po przebudzeniu się.

Wzrastająca temperatura świadczy o owulacji. Na 4 dni przed wzrostem temperatury i na 4 dni po nim należy powstrzymywać się od stosunków. Niestety na zmianę temperatury ciała może wpłynąć infekcja, zaburzenia snu, stres, alkohol i używki, a nawet podróże i zmiana klimatu.

Metoda śluzowa (Billingsów) polega na obserwacji śluzu. W trakcie cyklu wraz ze zmianami hormonalnymi zmienia się także śluz. Bezpośrednio po miesiączce właściwie nie ma śluzu, odpowiada to okresowi niepłodnemu i oznacza możliwość aktywności seksualnej. Z czasem pojawia się gęsty i klejący śluz, świadczący o zbliżającej się owulacji. W trakcie owulacji ślub jest przezroczysty, jest go dużo, jest rozciągliwy i śliski. Przypomina surowe białko jaja. Taki śluz wspiera przemieszczające się plemniki i pomaga im dotrzeć do komórki jajowej. Po zakończonej owulacji śluz znowu jest lepki i gęsty, nieprzezroczysty i mętny.

Metoda objawowo-termiczna (Rötzera) to połączenie metody termicznej oraz obserwacji śluzu. Poza pomiarami temperatury, kobieta obserwuje inne objawy owulacji, w tym śluz i szyjkę macicy. W czasie owulacji śluz jest przezroczysty, rozciągliwy i śliski. Aby zwiększyć jej skuteczność, warto połączyć ją z metodą kalendarzykową.

Metoda kalendarzykowa może być skuteczna po około 12 miesiącach obserwacji. Wymaga skrupulatnego analizowania cyklów, sprawdzenia jak są długie i czy są regularne. Na czym polega metoda kalendarzykowa? Należy od liczby najkrótszego cyklu odjąć 18, wyznacza to 1. dzień płodny w cyklu. By wyznaczyć ostatni dzień płodny, należy odjąć od najdłuższego cyklu 11 dni.

Stosunek przerywany polega na niedopuszczeniu do wytrysku wewnątrz pochwy. Nie zawsze jest postrzegany jako metoda antykoncepcji, a jego skuteczność jest mała. Należy pamiętać, że w trakcie stosunku z penisa wydziela się preejakulat, który może już zawierać plemniki. Ponadto przedwczesny wytrysk może doprowadzić do nieplanowanej ciąży.

 

Metody naturalne polegają na obserwacji cyku i zmian zachodzących w organizmie kobiety oraz powstrzymywaniu się od stosunków seksualnych w trakcie dni płodnych. Sprawdzają się u kobiet z regularnymi cyklami, prowadzących spokojny tryb życia. Wiele czynników zewnętrznych może zakłócić cykl miesiączkowy (stres, przemęczenie, zaburzenia snu, infekcje i choroby, częste zmiany klimatyczne).

Metody naturalne najlepiej sprawdzą się w stałym związku, nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Zobacz też:

• Jak wybrać właściwą metodę dla siebie?

• Kiedy warto pomyśleć o zmianie metody?

• FAQ – To musisz wiedzieć

Copyrights 2021