Metody

antykoncepcji

Kobiety mają do wyboru wiele skutecznych metod

antykoncepcji. W rozmowie a lekarzem ginekologiem

warto wybrać tę, która jest dobrana zgodnie stanem

zdrowia, ale także najbardziej odpowiada indywidualnym

potrzebom, oczekiwaniom, a także uwzględnia styl życia jaki

prowadzi każda kobieta. Odpowiednio dobrana metoda

pozwala kobiecie być bezpieczną na okrągło

Kobiety mają do wyboru wiele skutecznych metod antykoncepcji. W rozmowie a lekarzem ginekologiem warto wybrać tę, która jest dobrana zgodnie stanem zdrowia, ale także najbardziej odpowiada indywidualnym potrzebom, oczekiwaniom, a także uwzględnia styl życia jaki prowadzi każda kobieta. Odpowiednio dobrana metoda pozwala kobiecie być bezpieczną na okrągło

Zapoznaj się z najpopularniejszymi
metodami antykoncepcji.

Mechaniczne metody antykoncepcji, takie jak prezerwatywy czy kapturki dopochwowe zapobiegają dostaniu się męskiego nasienia do macicy. Prezerwatywy stanowią jedne z najtańszych, najłatwiej dostępnych, a co za tym idzie najpopularniejszych metod antykoncepcji.

Prezerwatywy to metoda antykoncepcji dla mężczyzn. Poza zapobieganiem ciąży chronią też przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak rzeżączka, kiła, wirus HIV. Skuteczność prezerwatywy zależy od jej jakości, warto spojrzeć na datę ważności na opakowaniu oraz instrukcję jej właściwego użycia. Prezerwatywy należy przechowywać tak, by nie zostały uszkodzone, przed użyciem warto sprawdzić czy opakowanie nie jest naruszone. Prezerwatywy, ze względu na dużą dostępność i niską cenę, są najpopularniejszą metodą antykoncepcyjną. Niestety bywają zawodne, gdyż prezerwatywa podczas stosunku może się ześlizgnąć, może także zostać uszkodzona. Nie można używać jednocześnie prezerwatywy oraz środków nawilżających na bazie oleju, ponieważ mogą one zniszczyć gumę prezerwatywy. Wybierając środki nawilżające, należy sprawdzić czy można je stosować wraz z prezerwatywą.

Używanie prezerwatywy uniemożliwia uczulenie na lateks. Na rynku dostępne są jednak prezerwatywy poliuretanowe oraz prezerwatywy z żywicy syntetycznej, które eliminują ten problem.

Jedną z największych zalet prezerwatyw jest możliwość stosowania ich bez konsultacji ze specjalistą, można je kupić bez recepty.

Kapturki naszyjkowe mają średnicę od około 2 do 5 centymetrów. Umieszczane są przed stosunkiem (nie wcześniej niż 6 godzin) na szyjce macicy, po stosunku powinny zostać na co najmniej 8 godzin. Kapturek powinien ściśle przylegać do szyjki macicy, dlatego warto dobrać je w porozumieniu z lekarzem ginekologiem. Niestety kapturki nie są zaliczane do skutecznych metod antykoncepcji, ale na pewno dobrze dobrany kapturek to wyższa skuteczność. Mogą być stosowane wielokrotnie.

Błony dopochwowe (diafragma) powinny być dobrane po konsultacji z lekarzem. Działają podobnie jak kapturki dopochwowe, należy jednak przy użyciu błony zastosować dodatkowo środek plemnikobójczy. Zakłada się je maksymalnie 6 godzin przed stosunkiem, zdejmuje około 6 godzin po stosunku.

Mechaniczne metody antykoncepcji przeznaczone dla kobiet nie są łatwe w aplikacji, wymagają wprawy. Minimalizują ryzyko chorób, takich jak śródbłonkowa neoplazja szyjki macicy, zapalenie narządów miednicy mniejszej, a także chlamydia, rzęsistek, rzeżączka.

Wadą wszystkich metod mechanicznych jest konieczność ich użycia przed samym stosunkiem czy w trakcie stosunku. Niewątpliwie największą zaletą jest fakt, że nie wpływają na gospodarkę hormonalną organizmu kobiety. Są więc idealne dla kobiet, które nie mogą lub nie chcą stosować antykoncepcji hormonalnej.

Zobacz też:

• Jak wybrać właściwą metodę dla siebie?

• Kiedy warto pomyśleć o zmianie metody?

• FAQ – To musisz wiedzieć

Copyrights 2021