Metody

antykoncepcji

Kobiety mają do wyboru wiele skutecznych metod

antykoncepcji. W rozmowie a lekarzem ginekologiem

warto wybrać tę, która jest dobrana zgodnie stanem

zdrowia, ale także najbardziej odpowiada indywidualnym

potrzebom, oczekiwaniom, a także uwzględnia styl życia jaki

prowadzi każda kobieta. Odpowiednio dobrana metoda

pozwala kobiecie być bezpieczną na okrągło

Kobiety mają do wyboru wiele skutecznych metod antykoncepcji. W rozmowie a lekarzem ginekologiem warto wybrać tę, która jest dobrana zgodnie stanem zdrowia, ale także najbardziej odpowiada indywidualnym potrzebom, oczekiwaniom, a także uwzględnia styl życia jaki prowadzi każda kobieta. Odpowiednio dobrana metoda pozwala kobiecie być bezpieczną na okrągło

Zapoznaj się z najpopularniejszymi
metodami antykoncepcji.

Chemiczne metody antykoncepcji

Chemiczne metody antykoncepcji działają w oparciu o preparaty plemnikobójcze. Zawierają nanoksynol-9, który zmienia pH pochwy, a także strukturę śluzu szyjkowego. Występują w postaci żeli, pianek, tabletek, globulek, gąbek i kremów dopochwowych. Powinno się je postrzegać jako dodatkową ochronę, a nie jako wyłączną metodę antykoncepcji.

 

Zasady działania

Antykoncepcja chemiczna ma za zadanie zagęścić ślub szyjkowy, co ma utrudnić dostęp plemników do komórki jajowej. Specjalny środek plemnikobójczy upośledza ruchliwość plemników i ogranicza ich żywotność. Chemiczne metody antykoncepcji działają do 6 godzin (kremy plemnikobójcze), globulki działają przez około godzinę. Powinno się je zastosować na około 10 minut przed stosunkiem, tak by zdążyły się rozpuścić. Przed każdym stosunkiem należy ponowić aplikację środków plemnikobójczych. Gąbkę dopochwową aplikuje się na 24 godziny, ma działanie plemnikobójcze bez względu na liczbę odbytych stosunków. Metody chemiczne polecane są kobietom, które rzadko współżyją, a także tym, które karmią piersią.

Wady

Niestety metody chemiczne mogą powodować dyskomfort. Żele, pianki, globulki i kremy mogą wypływać z pochwy nawet do kilku godzin po stosunku. W tym czasie kobieta nie powinna się podmywać. Powodują też objawy alergiczne, w tym nieprzyjemne dolegliwości jak świąd czy pieczenie. Mogą także zwiększać ryzyko infekcji intymnych.

 

Dodatkowe zabezpieczenie

Chemiczne metody antykoncepcji można stosować doraźnie, nie wymagają konsultacji z lekarzem. Należy jednak pamiętać, że nie chronią one przed chorobami przenoszonymi drogą płciową! Metody chemiczne są łatwe w użyciu, jednak mają stosunkowo niską skuteczność, dlatego powinny być stosowane w połączeniu z inną metodą antykoncepcji, np. mechaniczną (prezerwatywami, wkładkami domacicznymi itp.).

 

 

Zobacz też:

• Jak wybrać właściwą metodę dla siebie?

• Kiedy warto pomyśleć o zmianie metody?

• FAQ – To musisz wiedzieć

Copyrights 2021