Metody

antykoncepcji

Kobiety mają do wyboru wiele skutecznych metod

antykoncepcji. W rozmowie a lekarzem ginekologiem

warto wybrać tę, która jest dobrana zgodnie stanem

zdrowia, ale także najbardziej odpowiada indywidualnym

potrzebom, oczekiwaniom, a także uwzględnia styl życia jaki

prowadzi każda kobieta. Odpowiednio dobrana metoda

pozwala kobiecie być bezpieczną na okrągło

Kobiety mają do wyboru wiele skutecznych metod antykoncepcji. W rozmowie a lekarzem ginekologiem warto wybrać tę, która jest dobrana zgodnie stanem zdrowia, ale także najbardziej odpowiada indywidualnym potrzebom, oczekiwaniom, a także uwzględnia styl życia jaki prowadzi każda kobieta. Odpowiednio dobrana metoda pozwala kobiecie być bezpieczną na okrągło

Zapoznaj się z najpopularniejszymi
metodami antykoncepcji.

Hormonalne metody antykoncepcji

Pod antykoncepcją hormonalną kryje się wiele metod zapobiegania ciąży. Każda z nich wykorzystuje hormony, a poszczególne metody różnią się sposobem dostarczenia ich do organizmu oraz dawką hormonów. Warto poznać szerokie spektrum rozwiązań hormonalnych, by wybrać najlepsze dla danej kobiety.

Metody codzienne

Skierowane do kobiet, które codziennie o tej samej porze będą pamiętały o zażyciu tabletki. Pominięcie dawki może bowiem powodować spadek skuteczności tej metody antykoncepcji. Tabletki antykoncepcyjne różnią się składem, ale także działaniem i wskazaniami do stosowania. Wyróżniamy tabletki dwuskładnikowe – zawierające estrogeny i progesteron, a także tabletki jednoskładnikowe, z progesteronem.

Tabletki dwuskładnikowe to jedna z najpopularniejszych metod antykoncepcji. Zawarty w nich progesteron zatrzymuje owulację, zmienia śluz szyjkowy i błonę śluzową macicy. Estrogeny wzmacniają działanie progesteronu, głównie zapobiegając nieregularnym krwawieniom. To bardzo skuteczna metoda antykoncepcji pod warunkiem regularnego przyjmowania tabletek. Działanie antykoncepcyjne osiąga się już po przyjęciu pierwszej tabletki (pod warunkiem, że przyjmuje się preparat od 1. dnia cyklu, czyli od dnia wystąpienia miesiączki). Zwykle tabletki dostępne są w opakowaniach po 28 sztuk (w tym 21 tabelek z hormonami, a 7 – placebo, albo 24 tabletki z hormonami i 4 tabletki placebo). Można też przyjmować preparat, który zawiera 21 tabletek, po których następuje 7 dni przerwy.

Tabletki jednoskładnikowe z progesteronem zagęszczają śluz szyjkowy i należy je przyjmować codziennie o tej samej porze. Kobiety stosujące tabletki jednoskładnikowe mają owulację. Ich skuteczność jest minimalnie mniejsza od preparatów dwuskładnikowych.

Wśród tabletek antykoncepcyjnych wyróżnia się także te przyjmowane po stosunku, gdy inna metoda antykoncepcji mogła zawieść. Zapobiegają one owulacji, a także zmieniają skład śluzu szyjkowego i wpływają na błonę śluzową macicy.

Osoby przyjmujące tabletki antykoncepcyjne mogą mierzyć się z działaniami niepożądanymi, zwłaszcza na początku ich stosowania. Można wśród nich wymienić nudności, wymioty, krwawienia i plamienia, bóle głowy, większy apetyt, zwiększenie masy ciała, zmiany skórne czy zakrzepica.

Metody niewymagające codziennego stosowania

Polecane kobietom, którym trudno zachować regularność przy przyjmowaniu tabletek. Są to m.in. plastry antykoncepcyjne i krążki dopochwowe.

Plastry antykoncepcyjne zawierają estrogen i progesteron, które przenikają do krwi. Plastry nakleja się raz w tygodniu na brzuch, pośladki, plecy, uda albo ramiona. Powinno się je nakleić w 1., 7. i 15. dniu cyklu. Przy kolejnym aplikowaniu warto wybrać inne miejsce przyklejenia plastra – przykleja się go na skórę tego samego dnia tygodnia i o tej samej porze dnia co poprzedni. Plaster musi dobrze przylegać do skóry, jest cienki, a jego wymiary to około 5 na 5 centymetrów. Plastry stosuje się przez 3 tygodnie po czym następuje tygodniowa przerwa i występuje krwawienie wynikające z odstawienia hormonów.

Krążki dopochwowe także zawierają 2 hormony – estrogen i progesteron. Uwalniają się stopniowo, zapobiegając owulacji i zagęszczając śluz szyjkowy. Krążek jest miękki i elastyczny i ma średnicę około 5 cm. Zakładany jest na 21 dni, po których powinno nastąpić kilka dni przerwy. Nie należy wyjmować go na czas stosunku. Po wyjęciu krążka, jego właściwości utrzymują się jeszcze przez kilka godzin.

Stosowanie pierścienia dopochwowego stanowi rodzaj ochrony układu pokarmowego, ponieważ hormony wchłaniane są z jego pomięciem – w pochwie. Z tego względu pierścień to dobra metoda dla pacjentek które mają choroby przewodu pokarmowego (np. celiakia, nieswoiste zapalenie jelit, wrzodziejące zapalenie jelita grubego) lub stosują już dużą ilość leków doustnych.

Zaletą stosowania pierścieni jest również to, że ani wymioty ani biegunka nie wpływają na wchłanianie hormonów, jak dzieje się w przypadku przyjmowanych tabletek hormonalnych. Dlatego nawet jeśli u kobiety wystąpią tego typu dolegliwości ze strony układu pokarmowego, poziom wchłanianych hormonów pozostaje na tym samym poziomie i nie ma ryzyka zmniejszenia skuteczności metody antykoncepcyjnej.

Krążek nie wyklucza stosowania leków dopochwowych i tamponów.

Metody długoterminowe

Metody długoterminowe pozwalają kobietom zapomnieć na co dzień o stosowaniu antykoncepcji. Wyróżniamy wśród nich zastrzyki, implanty i wkładki wewnątrzmaciczne. Wszystkie te metody wymagają wizyty u lekarza, który podaje zastrzyk, wszczepia implant lub zakłada wkładkę wewnątrzmaciczną.

Zastrzyk podawany jest domięśniowo, a wstrzyknięty w ten sposób progesteron hamuje owulację zagęszczając śluz szyjkowy. Działanie zastrzyku utrzymuje się przez około 3 miesiące. Najlepiej wykonać zastrzyk w ciągu pięciu pierwszych dni cyklu. Zastrzyki mogą także nieść ze sobą skutki uboczne – takie jak bóle głowy, wzrost wagi, mniejsze libido. Po zastrzykach zdarzają się też przedłużające się krwawienia menstruacyjne.

Implanty wszczepiane są na ramieniu. To elastyczny pręt z tworzywa sztucznego wielkości zapałki. Zapewnia ochronę antykoncepcyjną na 3 lata. Powinno się go założyć w 1. dniu cyklu. Kobieta od drugiego tygodnia stosowania implantu jest chroniona przed niechcianą ciążą. Jest to dosyć droga metoda. Implant można usunąć w dowolnym momencie. Podczas jego stosowania mogą pojawić się bóle głowy, wahania nastrojów, tkliwość piersi, przybranie na wadze, spadek libido. Nie sprawdzi się u kobiet ciężarnych, tych z problemami z zakrzepicą czy krwawieniami z dróg rodnych. Powinny unikać go kobiety z nowotworami piersi.

Wkładki wewnątrzmaciczne to jedna z wygodniejszych metod. Ginekolog umieszcza w macicy wkładkę, która uwalnia hormony. Wkładka jest to niewielkie urządzenie w kształcie litery T, wykonane jest z plastiku zawierającego miedź lub srebro. Działanie antykoncepcyjne wkładki trwa od 3 do 5 lat. Po usunięciu wkładki płodność wraca w kolejnym cyklu miesiączkowym. To metoda polecana jest kobietom, które już urodziły.
Kobiety z problemami zakrzepowymi, zakrzepowo-zatorowymi, po udarach czy z chorobą wieńcową powinny unikać antykoncepcji hormonalnej. Nie jest ona polecana także osobom z wysokim ciśnieniem krwi, cukrzycą, bólami głowy z towarzyszącymi objawami neurologicznymi, z podejrzeniem raka piersi lub po przebytym raku piersi.

Hormonalne metody antykoncepcji nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ich stosowanie może wiązać się z redukcją bolesności miesiączek czy zmniejszeniem obfitości miesiączek. Niektóre metody antykoncepcji hormonalnej pomagają w pozbyciu się trądziku pochodzenia hormonalnego. Jeśli kobieta boryka się ze zmianami skórnymi jeszcze przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji, powinna porozmawiać z ginekologiem o tym, jaka metoda będzie dla niej najlepsza.

 

 

Zobacz też:

• Jak wybrać właściwą metodę dla siebie?

• Kiedy warto pomyśleć o zmianie metody?

• FAQ – To musisz wiedzieć

Copyrights 2021