FAQ

Wybór odpowiedniej metody antykoncepcji jest bardzo ważny na każdym etapie życia kobiety, a w szczególności przy rozpoczęciu współżycia seksualnego. Warto poradzić się w tej sprawie lekarza, który podpowie jaka metoda będzie najlepsza dla danej kobiety oraz pomoże w odpowiednim doborze antykoncepcji uwzględniając jej stan zdrowia oraz preferencje dotyczące rodzaju czy sposobu przyjmowania antykoncepcji. Nie warto zaczynać życia seksualnego w strachu o to, czy pierwszy stosunek nie zakończy się ciążą.

Wybór i stosowanie metody antykoncepcji jest podyktowany preferencjami, wiekiem, a także stanem zdrowia kobiety. Metoda antykoncepcji powinna być dobrana w oparciu o rozmowę z lekarzem, a także po wykonaniu zaleconych przez niego badań.

Pigułka antykoncepcyjna (wyróżniamy pigułki jedno- i dwuskładnikowe) działa od momentu przyjęcia jej przez pacjentkę, tylko pod warunkiem, że stało się to w pierwszym dniu miesiączki. Jeżeli zostanie przyjęta między 2. a 5. dniem cyklu, należy przez następne 7 dni jej przyjmowania stosować dodatkowe zabezpieczenie mechaniczne, np. prezerwatywę.

Kobiety, które zdecydowały się na zamianę tabletek dwuskładnikowych na jednoskładnikowe będą nadal chronione jeżeli zmiana nastąpi w odpowiednim momencie, czyli stosowanie tabletek jednoskładnikowych zostanie rozpoczęte następnego dnia po przyjęciu ostatniej aktywnej tabletki (ostatniej tabletki zawierającej substancje czynne) dotychczas stosowanej tabletki dwuskładnikowej. Sytuacja jest taka podobna, jeśli kobieta zamienia dotychczas stosowaną metodę antykoncepcyjną w postaci plastra czy ringu dopochwowego na pigułki jednoskładnikowe – należy je zacząć stosować następnego dnia po usunięciu plastra lub ringu. Jeżeli zmiana nastąpi w innym czasie, należy przez następne 7 dni stosować dodatkowe zabezpieczenie mechaniczne, np. prezerwatywę.

W sytuacji zmiany tabletki z jednoskładnikowej na dwuskładnikową nie mamy zagwarantowanej pełnej ochrony. Dlatego też przez kolejne 7 dni zaleca się stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji.

Plaster antykoncepcyjny jest alternatywą dla tabletki, ponieważ mają one podobną skuteczność. Jedyną różnicą jest sposób wchłaniania hormonu. W przypadku tabletki wchłanianie odbywa się przez przewód pokarmowy, a stosując plaster hormon wchłaniany jest przez skórę.

Plastry antykoncepcyjne najczęściej wybierają pacjentki, które mają problem z systematycznością i nie chcą musieć pamiętać o codziennym przyjmowaniu tabletek. Stosując plastry antykoncepcyjne unikamy przejścia hormonów przez układ pokarmowy, dzięki temu mniej go obciążamy. Tak jak każdą z metod antykoncepcji, również użycie plastrów należy omówić ze specjalistą. W przypadku tej metody występują przeciwskazania podobne do antykoncepcji doustnej.

Ilość hormonów musi  być dostosowana do masy ciała. U kobiet z otyłością (BMI powyżej 30 kg/m2) stężenie hormonów może okazać się zbyt małe i metoda może okazać się nieskuteczna u części kobiet.

Działanie krążka antykoncepcyjnego można porównać do plastra antykoncepcyjnego ze względu na podobny skład. Obie metody są przeznaczone dla kobiet, które nie chciałyby pamiętać o codziennym przyjmowaniu pigułki. Stężenie hormonów w przypadku stosowania krążka antykoncepcyjnego we krwi wynosi ok. 40 proc. wartości osiąganych po zastosowaniu tabletki, natomiast działanie antykoncepcyjne jest porównywalne z pigułką dwuskładnikową.

Istotną przewagą pierścienia dopochwowego jest to, że stosuje się go raz w miesiącu. Pierścień jest wygodny w użyciu, miękki i elastyczny, a odpowiednio zaaplikowany nie jest wyczuwalny przez kobietę. W przypadku tej metody antykoncepcyjnej pominięty zostaje efekt „pierwszego przejścia” przez wątrobę i wchłaniania z przewodu pokarmowego, co stanowi jego ochronę. Z tego względu pierścień to dobra metoda dla kobiet, które mają problemy lub choroby przewodu pokarmowego (np. celiakia, nieswoiste zapalenie jelit, wrzodziejące zapalenie jelita grubego) lub stosują już dużą ilość leków doustnych.

Najczęściej partnerzy nie wyczuwają obecności ringu w trakcie stosunku płciowego. Niektórzy twierdzą nawet, że zwiększa on doznania seksualne.

Mitem jest, że stosowanie hormonów powoduje bezpłodność. Po odstawieniu antykoncepcji kobieta może zajść w ciążę. Antykoncepcja hormonalna hamuje jedynie owulację. Jednak każdy organizm jest inny, więc niektóre kobiety od razu po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej zajdą w ciążę, inne potrzebują więcej czasu, by wyregulować swoją płodność.

W przypadku stosowania metod mechanicznych (np. prezerwatyw) możliwość niezamierzonego zajścia w ciążę jest obciążona niskim indeksem Pearla. Skuteczność prezerwatyw wynosi od 98 do 85 proc. Są to wartości podawane przez Światową Organizację Zdrowia oraz producentów środków antykoncepcyjnych. Skuteczność prezerwatyw zależy przede wszystkim od prawidłowego ich stosowania, bardzo rzadko od uszkodzeń mechanicznych.

W przypadku stosowania antykoncepcji hormonalnej, bardzo rzadko zdarza się zajście w ciążę. Jeśli antykoncepcja przyjmowana jest zgodnie z zaleceniami lekarza i producenta następuje zatrzymanie owulacji, a więc zapłodnienie jest wtedy niemożliwe.

Należy jednak pamiętać, że żadna metoda antykoncepcji nie daje stuprocentowej gwarancji. Jeśli w trakcie przyjmowania antykoncepcji hormonalnej kobieta zajdzie w ciążę, należy od razu odstawić hormony. Kolejnym krokiem jest wizyta u lekarza specjalisty. Nie ma badań wskazujących jaki jest wpływ antykoncepcji na płód. Warto jednak poinformować lekarza o stosowanej metodzie.

Tak, zabezpiecza ona przed kolejną ciążą już w 7. dniu jej przyjmowania. Stosowanie takich tabletek jest bezpieczne dla kobiety, również karmiącej piersią.

Nie, kobiety karmiące nie mogą stosować pierścienia dopochwowego, ponieważ uwalnia on estradiol. Dla kobiet karmiących rekomendowane są inne metody antykoncepcji: mechaniczne lub hormonalne jednoskładnikowe, czyli takie, które nie zawierają estradiolu.

Wskaźnik Pearla służy do oceny skuteczności określonej metody antykoncepcji. Definiowany jest jako liczba ciąż na 100 kobiet stosujących daną metodę przez okres 1 roku. Oznacza to, że jeśli wskaźnik Pearla dla danej metody wynosi 10, to 10 na 100 kobiet zajdzie w ciążę w ciągu roku podczas jej stosowania.
Trzeba pamiętać, że im wyższy wskaźnik Pearla, tym mniej skuteczna jest wybrana metoda antykoncepcji.

Każda metoda antykoncepcji ma swoje wady i zalety, a także różną skuteczność. Do oceny skuteczności antykoncepcji stosuje się wskaźnik Pearla. Im niższa wartość wskaźnika Pearla, tym bardziej skuteczna jest dana metoda antykoncepcji.
Poniższa tabela zawiera wartości indeksu Pearla dla najczęściej stosowanych metod antykoncepcyjnych (na podstawie danych John Hopkins University, Baltimore, USA).

Copyrights 2021