Metody

antykoncepcji

Kobiety mają do wyboru wiele skutecznych metod

antykoncepcji. W rozmowie a lekarzem ginekologiem

warto wybrać tę, która jest dobrana zgodnie stanem

zdrowia, ale także najbardziej odpowiada indywidualnym

potrzebom, oczekiwaniom, a także uwzględnia styl życia jaki

prowadzi każda kobieta. Odpowiednio dobrana metoda

pozwala kobiecie być bezpieczną na okrągło

Kobiety mają do wyboru wiele skutecznych metod antykoncepcji. W rozmowie a lekarzem ginekologiem warto wybrać tę, która jest dobrana zgodnie stanem zdrowia, ale także najbardziej odpowiada indywidualnym potrzebom, oczekiwaniom, a także uwzględnia styl życia jaki prowadzi każda kobieta. Odpowiednio dobrana metoda pozwala kobiecie być bezpieczną na okrągło

Zapoznaj się z najpopularniejszymi
metodami antykoncepcji.

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele metod antykoncepcji. Najbardziej popularnymi pozostają prezerwatywy i tabletki antykoncepcyjne, ale wachlarz metod, z których można wybierać, jest bardzo szeroki. Najważniejsze, by kobieta wybrała metodę skuteczną i taką, która najbardziej odpowiada jej organizmowi i stylowi życia.

Stan zdrowia i wiek

Nikt nie doradzi lepiej w kontekście doboru metody antykoncepcji niż ginekolog. Lekarz przeprowadzi wywiad, zbada kobietę, jeśli będzie to konieczne zleci dodatkowe badania. Wsparcie ginekologa przyda się kobiecie na każdym etapie życia: zarówno takiej, która zaczyna współżycie, jak i aktywnym seksualnie osobom, a także kobietom w okresie menopauzalnym i starszym. Przy wyborze metody antykoncepcji najważniejszy jest bowiem stan zdrowia, wskazania, jak i przeciwskazania do stosowania określonych metod.

Skuteczność

Jeśli dla kobiety najważniejsza jest skuteczność, powinna sprawdzić pod tym kątem preferowane metody antykoncepcji. Posłużyć temu może wskaźnik Pearla, który informuje o tym, ile kobiet, spośród 100, w ciągu roku, zaszło w ciążę, stosując daną metodę antykoncepcji. Im mniejszy wskaźnik Pearla, tym skuteczniejsza jest metoda antykoncepcji. Często wskaźnik podawany jest jako zakres, bierze się tutaj bowiem pod uwagę czy kobiety stosują metodę antykoncepcyjną prawidłowo. Dla przykładu indeks Pearla dla prezerwatywy wynosi 3-7, skuteczność tej metody zależy bowiem od stanu prezerwatywy, ale także umiejętności jej zastosowania. Według wskaźnika Pearla najskuteczniejsze są hormonalne metody antykoncepcyjne.

Korzyści pozaantykoncepcyjne

Przy antykoncepcji najważniejsza jest ochrona przed niechcianą ciążą, ale kobiety wybierają też metody antykoncepcji, które pomogą im rozwiązać problemy zdrowotne. Przy dolegliwościach takich, jak nieregularne cykle, bolesne miesiączki, trądzik, rozwiązaniem może okazać się dobrze dobrana antykoncepcja hormonalna.

Styl życia

Wiele zależy od aktywności seksualnej kobiety. Jeśli nie ma stałego partnera i nie współżyje często, wybiera metody jednorazowe – takie jak prezerwatywa. Nie dość, że zabezpieczają przed niechcianą ciążą, to dodatkowo chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, co ma niebagatelne znaczenie przy przygodnych kontaktach seksualnych. Kobiety, które na co dzień potrzebują dobrego zabezpieczenia często decydują się na codzienne, a nawet długoterminowe metody antykoncepcji – ringi, plastry antykoncepcyjne, tabletki, wkładki domaciczne.

Wygoda

Jeśli dla kobiety najważniejsze jest długoterminowe rozwiązanie, zdecyduje się zapewne na wkładki wewnątrzmaciczne. To rozwiązanie nie jest jednak przeznaczone dla wszystkich. Przeciwwskazaniem mogą być m.in. wady macicy (np. mięśniaki) lub nietypowa budowa macicy, nowotwory piersi, jajników lub macicy, choroby wątroby czy skłonności do stanów zapalnych macicy. Dla szukających równowagi między długoterminowym stosowaniem, a wygodą, ideałem może okazać się ring dopochwowy albo plaster antykoncepcyjny. Zakłada się je raz na kilkanaście dni, a one na stałe chronią przed zajściem w ciążę. Ringi dopochwowe są dyskretniejsze niż plastry, umieszone wewnątrz pochwy nie są wyczuwalne dla partnera seksualnego podczas stosunku.

Antykoncepcja na pierwszy raz

Najczęściej przy pierwszym stosunku, młode kobiety decydują się na prezerwatywę. Nie wymaga konsultacji ze specjalistą, jest łatwo dostępna i chroni przed ciążą, a także chorobami przenoszonymi drogą płciową. Warto jednak pamiętać, że dobrze przed pierwszym stosunkiem zasięgnąć porady ginekologa. Jest on najlepszym doradcą w zakresie wyboru antykoncepcji.

Wyjątkowe potrzeby po porodzie

Kobiety po urodzeniu dziecka, karmiące piersią także mogą stosować antykoncepcję. Laktacja nie chroni bowiem przed zajściem w ciążę. W okresie karmienia nie można jednak stosować dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych. Matki karmiące mogą korzystać jednak z antykoncepcji hormonalnej, np. tej w postaci jednoskładnikowych tabletek.

Zobacz też:

• Kiedy warto pomyśleć o zmianie metody?

• FAQ – To musisz wiedzieć

Copyrights 2021